Historia
W 2015 roku obchodziliśmy 800 lecie naszej rodzinnej miejscowości której dzieje na pewno są dużo starsze, natomiast po raz pierwszy Lewniowa została wymieniona w dokumencie biskupa krakowskiego Wincentego Kadłubka z 1215 roku, wraz z Gnojnikiem, Gosprzydową i szesnastoma innymi wsiami w okolicach Czchowa, z których dziesięciny biskup ten przeznaczył na utrzymanie Wiecznego Światła i kanoników katedry krakowskiej na Wawelu.
Ponownie na kartach historii pojawia się dopiero w roku 1388. Była wówczas wsią rycerską w parafii Biesiadki, należącą do Andrzeja herbu Strzemię z gwiazdą, piszącego się z Lewniowej i Michalczowej. Znany on jest nam głównie z tego, że nader często wchodził w zatargi z innymi szlachcicami. Stąd czchowskie akta ziemskie roją się od zapisów będących echem toczących się przeciw niemu spraw i wydawanych nań wyroków sądowych.
W roku 1404 jako współdziedzic Lewniowej występował Marek z rodu Starych Koni osiadłych w podsądeckich Wielogłowach, późniejszych Wielogłowskich. A w latach 40-tych XV wieku dziedzicem całej już wsi był jego współrodowiec Zbigniew. Odtąd aż do końca XVI wieku pozostawała w rękach jednej z wielu ich gałęzi. Dodać wypada, iż to z czasów ich nią włodarzenia pochodzą pierwsze zapiski o znajdujących się tu dwóch karczmach (1451), dworze, folwarku i stawie znajdujących się przy granicy z Biesiadkami (1531). Później dzieje Lewniowej są nam niemal zupełnie nie znane. Wiemy o nich tylko tyle, że w XVIII i XIX wieku dzieliła losy z Gnojnikiem jako część dóbr jego dziedziców i właścicieli : Petryszynów, Bartoszewskich i Homolaczów. Ale wiemy także, że w XIX wieku znaczna część należących do niej gruntów była w posiadaniu rodziny Skarżyńskich herbu Bończa, których modrzewiowy dwór usytuowany był na gruntach będących obecnie własnością Państwa Ząbkowskich, stąd również nr domu 1 przynależny dawniej dla dworu. Z fundacji Mieczysława Skarżyńskiego żyjącego w latach 1809 – 1861 powstała usytuowana opodal dworu kaplica, najstarszy zabytek Lewniowej i początek samodzielnej parafii.
Najnowsze dzieje Lewniowej opisujemy obszerniej w naszym folderze w rozdziałach pn: Parafia, Szkoła,Samorząd, OSP, LKS, Stowarzyszenie. Dokonania mieszkańców w ostatnich 40 latach zdominowały obecną rzeczywistość naszej miejscowości: utworzenie samodzielnej parafii i budowa kościoła, budowa nowej szkoły a następnie stadionu i sali gimnastycznej, budowa domu strażaka, gazyfikacja i wodociągowanie, drogi o nawierzchni bitumiczne to najważniejsze zadania zrealizowane przez nas osobiście, bądź przez naszych rodziców. Pamiętamy o wielkim udziale osób funkcyjnych tj. samorządowców, księży, dyrektorów szkoły, Dzisiejsza Lewniowa i jej mieszkańcy mogą być z siebie dumni, zajmują bowiem znaczące miejsce na mapie aktywności gospodarczej. Mają swoje wartości którym są wierni, mają również swoją dumę, która ich jednak nie rozpiera. Bo twardo stąpają po ziemi.
Wojciech Rzepa